IRC-Galleria

Töissä kiire?Torstai 04.09.2008 22:30

Mikäs vittu siinä on, että tällä viikolla olen töissä ajanut trukkia kuin hullu aamusta päivän loppuun ja silti jää osa päivän aikana tehtäväksi tarkoitetuista hommista tekemättä... ?

Tätä on nyt sit tosiaan ollut koko viikko! Jumalauta kun 8 tuntia ei riitä siihen, et saa kaiken tehtyä. Ja sit jotkut vielä sanoo, et "oot trukkikuski, sulla on helpot hommat ei tarvi kuin ajaa". Juu NÄIN ON!!!

Ajaa kyllä tarvii, TÄYSILLÄ koko ajan ja sit joutuu jatkuvasti kyttäämään, et miltä kanttikoneelta tai laserilta tulee valmista. Aamupäivä menee ajaessa edellisen iltavuoron tuotoksia ympäri taloa omiin osoitteisiinsa. Iltapäivä onkin sit kiirettä noiden lasereiden tuotosten ja muiden hommien parissa... Ja edelleen jää jäterautakippereiden tyhjentäminen tekemättä, kun EI EHDI! SAATANA!

Sit hieno siinä katsella, kun laserkoneiden käyttäjät ei vie edes omia polttojätteitään pihalle(vaikka kuuluis niille se homma) ja istuvat paikoillaan, pelaavat korttia ja puhuvat paskaa päivät pitkät. Siinä sit täyttävät jätelavat niin täyteen, ettei mun "sähkörullatuoli" jaksa kunnolla vielä lavoja pihalle ja ukot nauravat vieressä! Vitun vittu! Kiitos vaan pällit!

Onneks toinen kuski tulee lomilta ens viikolla ja hellittää hiukan. Jos vaikka ottais saikkua selän vuoksi... on sit niin soosina, ettei ole aikoihin ollut.

Niin joo... ja meillehän tuli uusi pomo! Ihan vois olla mukava mies, jos ei olis niin saatanan hyväuskoinen, et toiset pomot vievät sitä kuin sikaa narussa ja uskottelevat, et on hirveä kiire kaikella! Ja sit se meitin mestari, "Kalu", ei kuuntele sanaakaan mitä sille sanoo. Sit Kalu sekoittaa koko saatanan sirkuksen... tai siis sanotaan et on sekoittanut showta sen verran, et nyt on täysi sirkus päällä!

Paras tapaus oli yhdet kalikat, joilla oli mukamas KIIRE KIIRE JA VIELÄ KERRAN KIIRE!!! Ensin ne oli hukassa, kun olin epähuomiossa vienyt ne väärään osoitteeseen. Sitten löysin ne ja vein kierteytykseen(johon tempaistiin yks jannu kesken muiden töiden). Noh, Kalu kävi sit varmaan 10 kertaa sanomassa, et "sit kun on 20kpl vamista, niin vie KIIREELLÄ koneistamoon". -No joo joo, uskon vähemmälläkin.

Vihdoin kun se pieni erä oli valmis ja vein osat eteenpäin, niin koneistamon kaveri sanoi, et
"jaahas, meille jatkohitsaukseen vai?"
Johon mä sitten
"juu, en vaan tiedä mitä tehdään, mut hirveä kiire ainakin vissiin on?"
Fagerroosi:
"Ei oo kiire..."
Minä:
"Kuinni, ainakin meidän mestarin mukaan oli hätä?"
Fagerroosi:
"Ei ole ei! Meillä on toinen hitsari kesälomilla ja toinen loppuviikon pekkasilla!"

NÄINON SAATANA! Tuolloin oli viikko vielä aluillaan...

Onhan tuollaisia samanlaisia tapauksia sitten tullut eteen jo useita. Voi voi kun se Kalu oppis nyt talon tavoille... Jaa juu... sit se oli tilannut kolmea eri sorttia raakalevyä varastoon. Eihän tuossa nyt mitään ihmeellistä, kun meilläkin on noita levyjä jos jonkinlaista laatua ja kokoa. Mut herra tilas levyjä, joita ei mene kuin ehkä nippu(2000 - 2500kg) vuodessa. Nyt meillä on sit jotain 20 tonnia turhaa rautaa varastossa! LOISTAVAA! HYVÄ KALU!

Hoh... onneks enää huominen ja sit lauantaina Tallinnaan poikkeamaan! Saa hiukan rentoutua... =)

Etkö vielä ole jäsen?

Liity ilmaiseksi

Rekisteröityneenä käyttäjänä voisit

Lukea ja kirjoittaa kommentteja, kirjoittaa blogia ja keskustella muiden käyttäjien kanssa lukuisissa yhteisöissä.