Onhan siellä bändejä jo julkistettu, kuten aina tähän aikaan vuodesta.
Ja totuttuun tapaan esiintyjälista ns. "on mitä on".
Tällä tarkoitan vain sitä, että ulkomaisista suuruuksista muutama on sellainen, jonka itsekin tietää, mutta joukossa on runsaasti sellaisia, jotka eivät sano kaltaiselleni musiikkia melko kapealla skaalalla kuuntelevalle oikeastaan mitään.
Kotimaiset esiintyjät noudattelevat myös tuttua sekoitusta valtavirran tähtiä (Eppu Normaali)ja omituisesti nimettyjä suuruuksia (Miss Saana and the missionaries) ripauksella Ilosaarirockin perinteitä kunnioittavaa punkkia (I walk the line, Rytmihäiriö, joka tosin laskettaneen enemmän HC-/metallibändiksi). Hillitön indie-meininki, josta kukaan ei tajua mitään, on myös hyvin edustettuna (Joensuu 1685, Lapko). Raskaan sarjan orkesteritkin ovat enimmäkseen näitä massasuosikeita (Amorphis, Viikate, Mokoma), mutta se nyt ei niin yllätä, sillä eihän Ilosaarirock koskaan mikään hevifestari ole ollut. Eikä tietenkään tarvitsekaan olla.
Tänä vuonna ei ainakaan tässä ensimmäisessä aallossa ollut oikeastaan yhtäkään bändiä, josta olisi tullut sellainen ikävä "pakko päästä"-fiilis.
Ilosaarirock 2010:n aikaan ei tällä kertaa nähdä Metelli-klubia. Sekään nyt ei niin harmita, vaikka olisihan se minun puolestani voinut jäädäkin. Festivaalilipun hintaa ei ole vielä ilmoitettu, mutta arveluttaa vaan, että näinköhän voivat vielä nostaa hintaa? Viime vuonnakin olisi luultavasti jäänyt käymättä, ellei minulle olisi oltu juuri sopivasti velkaa.
Mutta eipä silti, tekipä sen piletin kanssa kummin tahansa, paikalle pitää kuitenkin saapua. Loistavan ilmapiirin takiahan sitä on tullut itse festareillakin käytyä.