IRC-Galleria

Tiedot

Luokittelu
Tapahtumat
Perustettu
29.4.2007
Tilastot
Käyntejä: 2 621 348 (1.7.2008 alkaen)
Kommentteja: 126 353
Koko
1990 jäsentä
Tyttöjä: 229 (12 %)
Poikia: 1761 (88 %)
Sijoitus koon mukaan: 295
Keski-ikä
18,8 vuotta
Otos: 1203 jäsentä
Tyttöjen keski-ikä: 19,0 vuotta
Poikien keski-ikä: 18,8 vuotta
Ylläpitäjä
Moderator_A

Jäsenet (1990)

KarO^^_joonac`Jopi|PUTKIMIES_666Jake[mar^^LohitandervivvevilskeHiusHomoJiiPee-enimaasimpelipomm-keeboveli-Ajatusvirhemiqiii
« Uudemmat -

pavetzunvapaa muotoinen miitti??Luonut: pavetzunMaanantai 17.10.2011 19:33

moni on tullut sanomaan et "harmi kun ei oo enää miitei!" miksi ei olisi??

eli tehtäisiin ryhmä ja alettaisiin suunittelemaan miitti semmoisille paikoille mihin ihmiset haluis ajamaan eli vähän niiku fiilis pohjalta suuniteltu miitti... onko mitää ideaa.. nyt tässä ihan lähi aikana...
saako kannatusta??? FB voisi ryhmän perustaa...

-pavetzun-

^mane^Liikaa kuolleita...Luonut: ^mane^Torstai 30.06.2011 12:35

Kesä on parhaimmillaan ja tiet ovat täyttyneet motoristeista ja mopoilijoista. Kaksipyöräisillä ajaminen on mukavaa touhua niin pitkään kun pysyy tiellä. Nyt olemme kuitenkin saaneet lukea jatkuvasti onnettomuuksista, joissa on menehtynyt ihmisiä. Lähestulkoon kaikki onnettomuudet ovat johtuneet liian suuresta tilannenopeudesta.

Nyt pitää vähän hidastaa vauhtia ja tarkistella omaa asennetta turvallisempaan suuntaan. Jos haluaa kokeilla pyöränsä ominaisuuksia kovassa vauhdissa niin varatkaa radalle aikaa ja kokeilkaa siellä. Moottoriradat on suunniteltu sitä varten ja suoja-alueet ovat kunnossa.

Yleisillä teillä saattaa olla kaarteessa hiekkaa tai routavaurioita. Myös poliisi saattaa olla liputtamassa varikolle ja siitä ei pelkällä läpiajorangaistuksella selviä.

Turvallisia kilometrejä!

Poliisin tavoitti tehovalvonnassaan lähes 400 viritettyä mopoa ja lähes 100 kypärätöntä mopoilijaa viime viikolla eri puolilla Suomea.

16.-22.5. tehdyssä taajamien liikenteen valvonnassa painopisteenä olivat nuoret kuljettajat ja mopot. Valvonnassa tavoitettiin noin 400 viritettyä mopoa ja lähes 100 ilman kypärää liikkeellä olevaa mopoilijaa.

Kaiken kaikkiaan viikon aikana poliisi tarkasti lähes 20 000 autoa ja mopoa. Poliisi suoritti lähes 42 000 puhalluskoetta, joissa todettiin 178 rattijuoppoa. Sen lisäksi 30 kuljettajan epäiltiin ajaneen huumeiden tai lääkkeiden vaikutuksen alaisena.

Poliisi toivoo, että vanhemmat olisivat kiinnostuneita lastensa mopoista ja tarkistaisivat mopon kunnon yhdessä lastensa kanssa.

– Poliisin käsityksen mukaan vanhemmat usein tietävät mopon viritetyksi, mutta eivät tiedosta, että nuorten loukkaantumisriski ja vahingon sattuessa loukkaantumisasteen vakavuus lisääntyvät virityksen takia. Ilman kypärää ajaminen on myös erityisen harkitsematonta, poliisitarkastaja Heikki Ihalainen Poliisihallituksesta sanoo.

Nuorten osuus kovalla nopeudella ajetuissa kuolonkolareissa on suuri. Nuorten aiheuttamissa onnettomuuksissa on muihin kuljettajiin verrattuna kaksinkertainen määrä suuria ylinopeuksia. Näistä kuljettajista joka viidennellä on aiempia ylinopeusrikkomuksia. Riskiä lisää myös turvalaitteiden käyttämättömyys.
Mopokortin suorittamisvaatimukset uudistuu 1.6.2011 lähtien.

Jos sulla on jo hankittuna ajokorttilupa, mutta et saa koetta läpi ennen 1.6.2011, joudut suorittamaan uusimuotoisen testin.

Eli joudut opiskelemaan autokoulussa 6h teoriaa ja 4h ajamista. Tämän jälkeen suoritetaan tutkinto, jossa on kirjallisen kokeen lisäksi käsittelykoe.
Poliisi valvoo tehostetusti ensi viikolla 16.-22.5. nuoria autonkuljettajia sekä mopoilijoita. Valvonnan aikana järjestetään myös ns. käsipystyratsioita, joiden tarkoituksena on lisätä poliisin näkyvyyttä tiellä. Tällaisia ratsioita voidaan järjestää yllätyksellisissäkin paikoissa.

Poliisihallituksen poliisitarkastajan Heikki Ihalaisen mukaan nuorten osuus kovalla nopeudella ajetuissa kuolonkolareissa on suuri.

– Nuorten aiheuttamissa onnettomuuksissa on muihin kuljettajiin verrattuna kaksinkertainen määrä suuria ylinopeuksia. Näistä kuljettajista joka viidennellä on aiempia ylinopeusrikkomuksia. Riskiä lisää myös se, että turvalaitteita ei käytetä, hän sanoo.
Pläk araund Pirellin 17" renkaat. ajamaton etukumi 120 levee ja lähes uus takakumi 150 levee ja pari maksaa 150egee. Sit olis piikki husseen kaasarin tt-setti ja rinon koko putki 360egee paketti
Mopon virittämisestä ollaan kirjoitettu aiemminkin, mutta koska siitä tulee auringon lämmittäessä taas paljon kysymyksiä, nostetaanpa aihetta taas esille.
Liikenteen turvallisuusvirasto Trafin tiedotti aiheesta seuraavasti:

Viritetty mopo on aina turvallisuusriski. Lähes joka kolmannessa kuolemaan johtaneessa mopo-onnettomuudessa mopo on ollut viritetty. Mopon nopeuden lisäys kasvattaa jarrutusmatkaa huimasti: nopeuden kaksinkertaistuessa jarrutusmatka nelinkertaistuu.

Vauhdin huumasta haaveillessa kannattaa muistaa, että kiinnijäämisen lisäksi pelissä voi olla myös oma elämä.
Virityksestä voi tulla kallis lasku.

Viritetyllä mopolla liikenteessä ajaminen on laitonta. Vuonna 2010 Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi verotti noin tuhat viritettyä mopoa moottoripyöränä. Verotettavat mopot tulevat ilmi poliisin suorittamassa liikenteen valvonnassa. Moottoripyöräksi luokiteltavasta viritetystä moposta on maksettava autovero ja mopoa kohden veroa pantiin maksuun keskimäärin 231 euroa.

Esimerkki tyypillisistä viritetyn mopon tuottamista seuraamuksista:
• autovero 231 €
• sakot noin 100 €
• muutoskustannukset takaisin mopoksi
• korotettu liikennevakuutusmaksu (jopa yhdeksänkertainen)
• katsastus noin 50 €
• ajokielto
• ajokortin lykkääntyminen
• mahdollinen luottotietojen menetys, jos veroa tai vakuutusmaksua ei maksa
Maksamaton liikennevakuutusmaksu menee ulosottoon

Mopoilla on oltava liikennevakuutus. Se kattaa myös mopoilijan omat henkilövahingot. Vakuutuksen alaikäinen voi ottaa itse, jos hänellä on ajo-oikeus mopoon. Vakuutusyhtiöt eivät välttämättä edellytä alaikäiseltä vanhempien suostumista liikennevakuutuksen ottamiseksi. Vanhempien olisi kuitenkin hyvä vahtia vakuutusmaksujen maksamista, sillä maksuhäiriömerkintä hankaloittaa nuoren elämää pitkään.

Vuoden alussa 340 alaikäistä oli ulosotossa maksamattomien liikennevakuutusmaksujen tai liikennevakuutuksen hyvikemaksujen vuoksi. Keskimääräinen ulosotossa oleva summa on 40-50 euroa

Tarkista, ettei käytettynä ostettu mopo ole viritetty.

Ostettaessa käytettyä mopoa on syytä olla tarkkana. Nykyaikaisten mopojen virittäminen ei ole vaikeaa ja vero maksuunpannaan yleensä ajoneuvon omistajalle. Liikennevakuutusmaksun tavoin vero on ulosottokelpoinen eikä sitä palauteta, vaikka ajoneuvo myöhemmin muutettaisiin takaisin tavalliseksi mopoksi.

Mopo muuttuu moottoripyöräksi, jos sen moottorin tilavuutta suurennetaan yli 50 cm3:n tai mopon rakennetta muutetaan niin, että ajoneuvon suurin rakenteellinen nopeus ylittää 45 km/h. Tämän seurauksena kyseiseen ajoneuvoon sovelletaan moottoripyöristä annettuja säännöksiä.

Vuonna 1985 tai sen jälkeen syntyneiltä mopon kuljettajilta vaaditaan ajokortti. Mopokortin suorittamiseen on tulossa muutoksia.

Mopokorttiuudistuksesta tietoa:
http://irc-galleria.net/user/%5Emane%5E/blog/49570419-mopokorttiuudistus-162011

^mane^Kevät tuli, kortti lähti...Luonut: ^mane^Keskiviikko 20.04.2011 09:50

Taas on se aika, kun kaksipyöräiset valloittavat maantiet. Valitettavasti innostus ajaa monesti järjen edelle ja mopolla tai moottoripyörällä on heti päästävä mahdollisimman lujaa. Asfaltilla voi kuitenkin olla vielä hiekoitushiekkaa ja kantatessa saattaa pyörä lipsahtaa alta..

Toisaalta puskassa saattaa lymyillä myös poliisi, joka intoa täynnä odottaa sitä hetkeä, että saa ottaa kaksipyöräisen kuljettajalta kortin pois ja antaa isot sakot...

Eli käyttäkää järkeä ja jättäkää kaahailu pois tieliikenteestä samoin kuin keulimiset ym. jutut, jotka eivät tieliikenteeseen kuulu.

Turvallisia kilometrejä!
Olin viimeviikon tiistaina Käännä pää-seminaarissa kuuntelemassa uusimmat kuulumiset mm. mopokorttiuudistuksesta. Hallitus on hyväksynyt lakiesityksen, mutta presidentti ei ole vielä allekirjoituksellaan lakia vahvistanut. Uudistus tulee osittain voimaan 1.6.2011, mikäli presidentti ehtii lain hyväksymään.

1.6.2011 jälkeen M-luokan ajokorttivaatimukset tiukkenevat. Kortin voi suorittaa autokoulussa, mopokoulutusluvan omaavan yhdistyksen kurssilla tai opetusluvalla. Autokoulussa suoritettu m-luokan tutkinto käsittää teoriaopetusta 6h ja ajo-opetusta 3h. Opetuslupa opetuksessa opettaja ja oppilas osallistuvat yhdelle teoriatunnille autokoulussa ennen opetuslupaharjoittelun alkua. Opetusluvalla mopo-opettajan tulee olla 21v. täyttänyt henkilö. Kevyellä nelipyörällä opettajan ikävaatimus on 25v.

Tilastojen mukaan mopoilijoiden onnettomuudet ovat olleet kasvussa. Erityisesti tyttöjen mopo-onnettomuudet ovat lisääntyneet viime vuosina. Onnettomuudet tapahtuvat yleensä risteyksissä tai sitten kyseessä on suistumisonnettomuus. Tämän kaltaiset onnettomuudet johtuvat pääsääntöisesti puutteellisista tiedoista liikennesäännöistä sekä puutteellisista mopon käsittelytaidoista. Nämä tilastot toivottavasti paranevat uudistuksen myötä.

Tilaisuudessa kävi puhumassa myös Mopoilevat Nuoret Ry:n puheenjohtaja Roni Suorela, joka vaati nuorille ajoharjoittelupaikkoja, missä omia käsittelytaitoja pääsisi turvallisesti testaamaan. Roni kertoi myös ratapäivistä, joita he ovat järjestäneet. Ratapäivät ovat olleet suosittuja ja siellä mopoilijat ovat päässeet koittamaan rajojaan. Tilaisuuksissa on ollut myös pelastushenkilöstöä paikalla mahdollisia onnettomuuksia varten. Mielestäni tämä on loistavaa toimintaa ja sitä pitäisikin lisätä. http://www.mopoilevatnuoret.fi/index.htm

Jussi Pohjoinen liikkuvasta poliisista kertoi taas siitä valitusten määrästä, minkä mopoilijat joka kevät ja kesä aiheuttavat poliisille. Mopoilla ajetaan häiritsevästi taajamassa yms. pöllöilyä. Myös rattijuopumukset mopolla on varsin vakava ongelma. Tilaisuudessa käytiin myös keskustelua Allrightin miiteistä, mitkä aiheuttavat mittavia häiriöitä. Miiteissä löytyy aina niitä urpoja, jotka eivät kunnioita liikennesääntöjä ohjeista huolimatta ja pilaavat samalla kaikkien mopoilijoiden maineen.

Nyt olisikin mopoilijoilla aika näyttää, että nuoretkin osaavat noudattaa liikennesääntöjä sekä kunnioittaa muita ihmisiä harrastuksensa lomassa…

Dr_DisasterOstakkee hyvä Husse! :)Luonut: Dr_DisasterTiistai 08.03.2011 12:30

« Uudemmat -