IRC-Galleria

Kirjaudu käyttäen:

Tiedot

Luokittelu
Tietokoneet ja Internet
Perustettu
Ennen yhteisöajanlaskun alkua
Koko
1343 jäsentä
Tyttöjä: 654 (49 %)
Poikia: 689 (51 %)
Sijoitus koon mukaan: 812
Keski-ikä
18,1 vuotta
Otos: 718 jäsentä
Tyttöjen keski-ikä: 17,7 vuotta
Poikien keski-ikä: 18,5 vuotta
Ylläpitäjä
shalafi
« Uudemmat -

18maalis
2010
20:52
[Ei aihetta]kirjoittanut: PINJAEATSYOU

Mitä nikkini paljastaa minusta?
A: Hyvä suutelija
B: Tykkää kivoista ihmisistä
C: On villi ja hullu
D: Hänellä on yksi parhaimmista persoonista
E: Tykkää juomisesta
F: Sinua palvotaan
G: Toiset eivät määrää sinua
H: Hyvä persoona ja vielä paremman näköne
I: Hyvä persoona ja vielä paremman näköne
J: Pitää tupakasta
K: Todella tyhmä
L: kaikkien rakastama
M: Tekee seurustelusta hauskaa
N: Todella seksikäs
O: Paras
P: Tulee toimeen kaikkien kanssa
Q: Tekopyhä
R: Vitun hullu
S: Helposti rakastettavissa
T: Uskollinen rakkailleen
U: Tykkää rentoutua
V: ei tuomitse
W: Erittäin avara katseinen
X: Muut eivät määrää minua
Y: Yksi parhaimmista Tyttö/poika ystävistä, mitä voi olla
Z: Aina valmis
VASTAUS:
P: Tulee toimeen kaikkien kanssa
I: Hyvä persoona ja vielä paremman näköne
N: Todella seksikäs
J: Pitää tupakasta
A: Hyvä suutelija
E: Tykkää juomisesta
A: Hyvä suutelija
T: Uskollinen rakkailleen
S: Helposti rakastettavissa
Y: Yksi parhaimmista Tyttö/poika ystävistä, mitä voi olla
O: Paras
U: Tykkää rentoutua
NojahA.
<<<3

18maalis
2010
16:19
SD:kirjoittanut: tiijajAuu_

kiva mmuute , ku tää galleria taas lagi äskettäi ;o 8/ ~
aa ~ ! == (
& jouduin sit sulkee koko netti sivun ;o :::d ;Ss
nnniCe ( = ~
vitu galleria shitti ) 8 ~ ! ;;o
taai sit tää kone vaa aina joka kerta jotai tekee ,
et tää galleria alkaa sekoilee ;Ss oo:
< emt o; ~ :------)
mut ärsyttääpä vaa ===S !

16maalis
2010
19:48
:)kirjoittanut: `miraww

Pistinpä sitten kuvat uusiksi
ja poistin päiväkirjamerkinnät! :o
On se perkele.
Facebookin avulla yhteydenpito "elämäsi ihmisiin" vai miten se meni mukamas helpottuu. Ei pidä paikkaansa.
Ei se piiri siitä mihinkään muutu, ne ihmiset, mitkä muutenkin ovat hollilla koko ajan, ovat ne, joiden kanssa tulee keskusteltua (ei tosin välttämättä). Ne wanhat tutut, jotka Veisbuugin kautta saattaa uudelleen löytää, pysyvät wanhoina tuttuina. Yhteydenpito ei siitä ainakaan vilkastu. Sellaisen myönnytyksen tosin voi tehdä, että jotkut näistä wanhoista tutuista ovat sellaisia, että muutoin ei kontaktia oteta, mutta aina kasvotusten sattuessa juttu jatkuu siitä, mihin se viimeksi jäi. Sellaisia henkilöt tosin ovat niitä Ihan Oikeita Ystäviä.
Ja sekin on ihan hauska läppä aina, että joku päättää lisätä sinut kaverikseen, vaikka ette koskaan olleet mitään sydänystäviä; hyvä, jos sanoitte toisillenne muodolliset huomenet tai muuta vastaavaa. Tai sitten joku, jonka kanssa et ole pitänyt minkäännäköistä yhteyttä kahteensataan vuoteen, keksiikin yhtäkkiä olevansa kaverisi.
Mitään asiaa ei voi enää sukulaisilleenkaan kertoa, ennen kuin se on laitettu Feispuukkiin. Sama asiahan se on jonkun "galtsun" kanssa. Molemmat ovat varsinkin nykyään samaa pastaa eri paketissa.
Paitsi että "galtsussa" käyvät vain teinit, hullut, friikit ja nörtit, paljon paremmassa "Facebookissa" ovat kaikki ajan hermolla olevat ja ne, jotka ovat jotain. Ja se on jämpti.

13maalis
2010
21:23
[Ei aihetta]kirjoittanut: INGLOURIOUS

Koska tuli Juulian kanssa puheeksi äsken mesessä, päätin tehdä kunnon kiitospuheen, koska ilman niitä kaikkia mulla ei olis Juuliaa, ihmistä joka on mullistanu mun elämän täysin. Juulia on mun elämän tärkein ihminen, aina ku me nähdään, meillä on mielettömän hauskaa yhdessä, mutta tätä varjostaa aina se, että mä asun 140km päässä siitä, mä Raumalla, hän Tampereella. Juulia, sä oot paras ja ihanin ihminen ja ystävä mitä kellään voi olla, älä ikinä mee pois. Oot mulle rakas
Ja ekaks pitää mennä muisteloissa viime kesään. Ensimmäiseksi tulee mieleen sellainen itävaltalaissarja kuin Poliisikoira Rex. Mä en aluksi pahemmin välittäny sarjasta, mitä nyt koneella ollessani saatoin katsoa sivusilmällä. Mutta kaikki muuttui kun Christian Böck -niminen hahmo ilmestyi sarjaan. Tulin IRC-Galleriaan, Poliisikoira Rex -yhteisöön, hehkutin innoissani kuinka söpö Christian oli. Juulia yhtyi mielipiteisiini, juttelimme pitkän ajan yhteisössä sarjasta ja muustakin. Aloimme tutustua toisiimme Gallerian kautta enemmän ja enemmän, vaihdoimme meseosoitteita ja puhelinnumeroita.
Pian tapahtui ratkaiseva käänne, kun joku sanoi jossain Rexiin liittyvässä yhteisössä, että hei, Alex Brandtnerin näyttelijä on Quentin Tarantinon uudessa leffassa. Menin sitten Wikipediasta katsomaan informaatiota kyseisestä Kunniattomat paskiaiset -elokuvasta, huomaten pian leffassa olevan pari muutakin näyttelijää joilla on jotain yhteyksiä Rexiin. Tarkoitan nyt tietysti "Nukkemurhaaja" -jaksossa esiintynyttä Oscar-voittajaa, Christoph Waltzia. Sekä August Diehliä, joka näytteli Väärentäjä-elokuvassa (joka myös voitti Oscarin vuonna 2007 parhaasta ulkomaisesta elokuvasta) Ernst Stockingeria Rexissä näytelleen Karl Markovicsin kanssa. (Myöhemmin huomasin myös Werner Rachtmannia näytelleen Richard Sammelin olevan eräässä Rex-jaksossa)
No, kuten arvata saattaa, innostuin hurjasti kyseisestä leffasta, hehkutin Gallerian päiväkirjassa. Juulia kommentoi että haluaa todellakin nähdä sen elokuvan, sitten heitin ex temporena että voisin mennä päiväksi tai viikonlopuksi Tampereelle kattomaan sen kanssa Inglourious Basterdsin (kuten tykkään käyttää suomenkielisen nimen sijasta). No, asiat johti toiseen ja 11.9. huomasin olevani matkalla Tampereelle.
Sen viikonlopun jälkeen mun kohtalo oli sinetöity. Oon nyt vieraillu Tampereella, Juulian luona kuutisen kertaa, Juulia kerran täällä Raumalla synttäreideni aikoihin. Tästä ystävyydestä en aio koskaan päästää irti, tuntuu ku oisin löytänyt vihdoin todellisen sielunsiskoni.
Ja sitten se varsinainen kiitospuhe, jossa kiitän kaikkea mikä mut johti tämän ihmisen luo, jota rakastan enemmän kuin mitään muuta, kuin siskoa.
SUB - ilman sitä Rexiä ei olisi näytetty
POLIISIKOIRA REX - ilman sitä en olisi päätynyt galleriaan hehkuttamaan
PETER HAJEK & PETER MOSER - ilman näitä herroja ei olisi poliisikoira rexiä
CHRISTIAN BÖCK/HEINZ WEIXELBRAUN - ilman kyseistä hahmoa ja näyttelijää en edelleenkään olisi päätynyt galleriaan hehkuttamaan
IRC-GALLERIA - mulla on tähän paikkaan viha-rakkaussuhde mutta ilman tätäkään paikkaa .. no tiedätte kyllä
QUENTIN TARANTINO - ilman tätä herraa ei olisi ib:tä
CHRISTOPH WALTZ - ilman tätä herraa ei olisi yhtä niistä syistä miksi ib:n halusin nähdä
GEDEON BURKHARD - ks. ylempi
AUGUST DIEHL - ks. ylempi
INGLOURIOUS BASTERDS/KUNNIATTOMAT PASKIAISET - tää leffa oli syy siihen miksi tapasin juulian
Kiitos näille ja kiitos teille jos jaksoitte lukea näin tylsää sepustusta.
Luv ya all ♥

10maalis
2010
13:03
Kaverit ja kuittauskirjoittanut: TohtoriTommi

Irc-galleria on näppärästi ominut tiettyjä toimintoja Naamakirjasta, joista yksi ärsyttävimmistä on ilmoitukset kavereiden uusista kuvista ja blogeista. Tuossa kun on Naamakirjan tapaan klikkaillut "kyllä" jokaiseen kaveripyyntöön, alkaa vasemmassa yläkulmassa juosta punainen numero joka on kavereiden lisäämien uusien tuikitärkeiden juttujen lukumäärä.
Punainen väri tunnetusti ärsyttää kovin pian, joten klikkaan sitä poistaakseni sen näkyvistä. Aukeaa valikko jossa ilmoitetaan mitä kaikkea uutta kivaa kaverini ovat keksineet. Jatkan Gallerian selaamista. Mitäs kettua, siellä se punainen perkele edelleen möllöttää. Tutkin asiaa tarkemmin ja huomaan että nuo uudet päivityksethän pitää "kuitata" jotta Irc-galleria voi olla varma että ihan oikeasti olen huomannut nuo tuikitärkeät uudistukset. Painan siis kuittaa-nappulaa. Irc-galleria kysyy olenko varma että haluan kuitata nämä uutiset. Oikeasti, ei ne kavereiden päivitykset nyt niin pirun tärkeitä ole että asiaa pitäisi vielä varmistellakin. Painan kuitenkin kuittaa nappulaa. Tietenkin erikseen kuvista ja blogeista, sekä varmistan kummatkin klikkaamalla kyllä-nappulaa. Jäljelle jää musta boxi joka peittää selaamista niin kauan kunnes suljen sen oikeassa yläkulmassa olevalla x-nappulalla.
No niin, sain poistettua sen punaisen numeron kuudella klikkauksella. Hienosti kopioitu ominaisuus Facebookista jossa vastaava kuittaaminen hoituu yhdellä klikkauksella. Hienointahan koko hommassa on se, että tässä ajassa mikä minulla meni tämän blogin kirjoittamiseen, on ruutuni vasempaan yläkulmaan ilmestynyt punainen numero.
P.S. Huomasin toivoneeni kyseistä ominaisuutta edellisessä blogikirjoituksessani. Suomalainen ei sitten vaan koskaan ole tyytyväinen.
Tuntekaa se hyvä olo mikä kulkee läpi vartalon
IRC-Galleria on tullut maan päälle
Pelastamaan meidät kaikki yksinäisyyden kiroukselta!
Nyt me kaikki voidaan vihdoin olla jotain! Hallelujah!
IRC-Galleria

06maalis
2010
19:04
[Ei aihetta]kirjoittanut: Ponyride

Tekis mieli poistaa tunnus ja kaikki täältä .__. jotenki turha paikka,mut sit ois yks paikka vähemmän, jonne mennä. Huoh.

06maalis
2010
13:09
Irc-galleriakirjoittanut: Cosmical

Jotakin tämän irc-gallerian tilalle sais vääntää... jotain missä olis fiksuja ihmisiä. Jotain missä henkinen ikä ei olisi 6v. Siellä ei sais olla edes minua :)
Oikeastaan koko gallerian tarkoituskin on aivan hämärä, eikä sillä tunnu olevan mitään älykästä ideaa edes pohjallaan. Galleria yrittää vain olla säälittävä facebook kopio siinä onnistumatta. Ulkoasu on se oleellisin tekijä tällaisissa palveluissa ja galleriassa se on epäonnistunut totaalisesti. Käyttöliittymäkin on kurainen kuin auton lokasuoja.
Mitä hyvää tässä palvelussa sitten on? Noh.. hmm.. entäpä.. eiku.. ääh.. en keksi. No se että täällä on facebook ominaisuuksien lisäksi myös chattejä tosin epäonnistuneita sellaisia. Jos osaisin koodata enää, niin koodaisin 100x paremman paikan :D Pitää sitä aina välillä vähän elvistellä ja isotella muuten tuntee itsensä kovin pieneksi. :) Se kuuluu ihmisen luontoon että uhitellaan ;) Isoja sanoja, pieniä tekoja, niitä nykyajan Suomi on täynnä

04maalis
2010
15:15
[Ei aihetta]kirjoittanut: kkaapobarbi`

Kirjoita tähän ihan mitä tahansa,
kun kommentteja on 200 tai enemmän,
lupaan olla viikon ilman galleriaa. :)
« Uudemmat -