Näin unta että olin saanu turkoosin 3DS:än lahjaksi ja pelasin sillä Ocarina of Timea ;____; Se nyt tästä vielä puuttuis jos unessa olis esiintynyt Skyward Sword. Olisin itkenyt vuolaasti. Köyhänä opiskelijana toiveet voi nakata reilun puolen vuoden päähän.
Pelailin tuossa eilen Zelda : Ocarina of Timeä.
Peli on kokonaisuutena loistava, tarina nyt on mitä on, mutta pelattavaa ja etsittävää löytyy. Yksi suuri vika pelissä kuitenkin on.
KAMERA!
Mielestäni on hieno asia, että peleistä tehdään haastavia. Suorastaan vituttaa nykyisin tietokone- ja konsolipeleissä turha kädestä pitely ja pään paijailu. Kuitenkin mielestäni on huono ratkaisu vaikeuttaa peliä vittumaisen turhauttavan huonosti toimivilla kuvakulmilla, jolloin haaste ei synny itse pelistä, vaan suunnan ja tässä tapauksessa vihollisten tai jopa pelattavan hahmon sijainnin hahmottamisen vittumaisesta kusemisesta. Se vaan vituttaa kerta toisensa jälkeen pudota jonkun dungeonin alkuun sen takia, että kamera sattuu väpättämään ja pyörimään niin, että ohjauksesta tulee mahdotonta ja turhauttaa huutaa epilepsiakohtauksen kourissa vittua konsolille, joka ei ole manauksistani moksiskaan.
Pidän parin päivän tauon, ja jos tulitemppelissä äärimmäisyyksiin asti mennyt kameran kuseminen jatkuu, poistan tallennukseni enkä enää kusekkaan kyseisen pelin sisältävää hylsyä päin.