IRC-Galleria

Tiedot

Luokittelu
Tapahtumat
Perustettu
22.1.2009
Koko
90 jäsentä
Tyttöjä: 75 (84 %)
Poikia: 15 (16 %)
Keski-ikä
20,4 vuotta
Otos: 51 jäsentä
Tyttöjen keski-ikä: 20,4 vuotta
Poikien keski-ikä: 20,5 vuotta
Valvojat
Willou

Jäsenet (90)

Marishka_HCaptainAerocapzWastelandeRLeenahmigraineSchmetterlingMayachi`kinoboiTinderbox-retsku^^kizu-89Myoeatworldwolffih--aivovaurioMirrka-
« Uudemmat -

HINATällanen mainostusLuonut: HINATiistai 20.07.2010 12:52

Olen kauhea, tiedän ;_____________________; hsgdjhsafgkjdashfsdkjghskjghgsdkjsvhdk
Ja asiaan~

http://www.youtube.com/user/candylovevideos

Tuolt löytyy meidän kaikki tän vuoden Bakaconin ja Traconin biisit ja jotain muuta sälää. Saa ihan vapaasti katsoa.

Kiitos.

RoraBakacon ja Hall CosplayLuonut: RoraLauantai 24.04.2010 00:14

Bakaconin cosplaykisan tuomarointi on saanut aika paljon kritiikkiä osakseen ja on sanottava, että ei se herkkua ollut tuomareillekaan. Takana oli pitkä päivä ja kaikki olivat varmasti uuvuksissa. Sattuneesta syystä hymykään ei jaksanut oikein pysyä naamalla, kun pyrki vain keskittymään ja pysymään hereillä vielä jonkin aikaa. Pahoittelut siis kaikille kisaajille, jos tuomaristo pintapuolisesti vaikutti tylyltä - kaikki olivat vain kuolemanväsyneitä. PikminLink totesikin yhdessä välissä, että hänen on vaikea pysyä hereillä, eikä hän jaksa oikein keskittyä. Mikäli kisaajissa on vielä niitä, jotka kaipaavat palautetta ja rakentavaa kritiikkiä puvuistaan näin jälkikäteen, ottakaa vain rohkeasti yhteyttä. Itseni kohdalla tuli todettua, ettei kannata ottaa samalle päivälle muuta ohjelmaa järjestettäväksi, sillä jo pelkkä tuomarointi imee mehut aivan totaalisesti.

Mitä itse tuomaroinnin kestoon tulee, se vie sen ajan, jonka se vie. Piste. Toki, jos ihmiset haluavat vain kisoja, joissa pukua katsotaan pari sekuntia ja päätös riivitään kasaan muutamassa minuutissa, kuten vaikka viimekesän animeconin kisan kanssa kävi, se on toinen asia. Inhoan aivan kuollakseni sitä, kun vänkäri kärisee vieressä, että päättäkää jo, väliaikaohjelma loppui jo ja pitää saada päätös pian, pian, PIAN! Mieluummin pukua katsoo kunnolla joka kantilta, juttelee kisaajan kanssa siitä, miten puku on rakennettu ja millaisia salaisuuksia se kätkee sisäänsä - samalla myös varmistuu siitä, että se on omaa tuotantoa. Hall Cosplayssa hahmon luonne ja käyttäytyminen on aika hankala tuoda esiin, mutta yksilötuomarointi antaa siihen edes hieman tilaa; kisaaja voi liikkua, käyttää pukua ja ottaa poseerauksia hahmon hengen mukaisesti, vaikka tuomarit kyselisivät mitä hyvänsä.

Silloin kun kisaajat käyvät tuomarien edessä arvioitavana, siitä harvoin selviää aivan parissa minuutissa. Toki tämänkertainen aikataulu pissi, ja tilanne oli kenkku kaikille. Jos tuomarointia olisi hieman aikaistanut, tai vaikka porrastanut sen pariin eri ajankohtaan, kaikilla olisi ollut mukavampaa, eikä olisi tarvinnut odotella tuskaisen kauan hankalissa puvuissa. Jokainen kisaaja on mielestäni oikeutettu kunnon tuomarointiin ja myös palautteeseen puvustaan. Miten muutenkaan sitä voisi jatkossa parantaa tai tietää, miten voisi tehdä toisin? Ja tietenkin mikä on ollut hyvää ja missä onnistunut?

Kolmekymmentä kisaajaa oli liikaa Hall Cosplayssa, se huomattiin kantapään kautta, mutta eiköhän ensi kerraksi kaikki ovat viisastuneet sen verran, että varmaankin 15-20 kisaajaa olisi sopiva määrä. Hall cosplay on konseptina mielenkiintoinen, eikä sitä missään nimessä kannata hylätä, mutta se vaatii vielä paljon työtä sujuakseen juohevammin kaikkien kannalta.

Ongelmana on edelleen lähdekuvat. Nyt yksi agenteista kaivoi netistä referenssikuvat, joista kaikki eivät välttämättä olleet ihan niitä, mitä kisaajat olivat käyttäneet. Kuinka tätä voisi sitten parantaa? Yksi vaihtoehto voisi olla se, että jos edes epäilee pääsevänsä kisaan, kuljettaisi lähdekuvat mukanaan joko paperilla tai tikulla. Tätä ei kyllä voi odottaa kaikilta, osa nytkin kisassa olleista ei osannut arvata siihen joutuvansa.

AseleaBakaLuonut: AseleaKeskiviikko 21.04.2010 20:27

Kiva con oli kiva~

Taisi olla ensimmäinen con jossa vaivauduin oikeasti katsomaan muutaman ohjelmanumeron (iiiihPLiiiih~). Oikein mielenkiintoista ohjelmaa olikin, ei valittamista. c: Jäi tosin häiritsemään että missasin sunnuntain maskeerausluennon, mutta noh. Kunniavieraiden ohjelmien lisäksi tuli käväistyä vain iltabileissä ja vilkaisemassa cosplayshakkia.

Lauantain cossina toiminut Peach ei nyt näyttänyt ihan suunnitelmien mukaiselta, mutta oli kuitenkin hauskaa kulkea ympäriinsä isossa mekossa ja naurettavan kermakakkumaisena. :DD Sisätiloissa tunsin tosin olevani koko ajan jonkun tiellä hameineni, anteeksi. Peachista puhuessa on näin ohimennen tietysti pakko mainita loistavan IC Mario, jonka prinsessanpelastusyritys oli varsin komea.

Cosplaykisaan pääseminen heti aamusta oli joku paras tapa aloittaa päivä. Oli kiva kokemus vaikka olin taas ihan hukassa tuomarointitilanteessa ja kengät tappoivat käytävällä seisoskellessa. Pointseja erittäin ystävällisille agenteille ja muulle kisatiimille, ei tullut turhan tuskaista oloa odotellessa. :3

Sunnuntaikin oli varsin hieno päivä, vaikka vähän väliä satoikin vettä ja lunta ja rakeita ja kaikkea siltä väliltä. Onneksi Kandan univormu ei materiaalinsa ansiosta ollut moksiskaan huonosta säästä. 8> Sään takia tuli tietysti jumitettua harmillisen paljon tylsistyneenä sisällä lauantaihin verrattuna.

Oli tosi hämmentävää huomata, miten paljon kehuja Kanda keräsi. ;o; Olen aina ollut sitä mieltä että sovin huonosti tällaisten kapeakasvoisten nättipoikien cossaamiseen kaikin puolin, mutta jostain syystä tykkään todella, todella paljon siitä, miltä tuo cossi loppujenlopuksi näyttää, sekä peilissä että kuvissa. Oli oikeasti jopa ihan hyvännäköinen olo sunnuntaina. :DD Kaiken lisäksi se on erittäin mukava päällä. Oli myös jännää cossata välillä melko tunnettua ja suosittua hahmoa; siitä on hyvin kauan kun fanityttö on viimeksi hypännyt niskaani pelästyttäen puolikuoliaaksi.

Päivän paras kommenttihan tuli ehdottomasti äidiltä illalla kotiin saapuessa:
"Tiiättekö, tää taitaa olla yksi lempicosseistani tähän mennessä."
"Sehän onkin kuin sulle tehty, sopii täydellisesti! Jätä ne hankalat prinsessaviritelmät ja tee tuollaisia pukuja lisää, paljon parempia."

: DDDD Thanks, en olekaan käyttänyt monimutkaisiin pukuihini kuin ainakin tuplasti sen verran aikaa ja vaivaa kuin Kandaan.

Conista tarttui tällä kertaa myös myyntipöytä-alueelta mukaan jotain~ Rahaa meni muutamaan söpöön DGM- ja KHR-figuuriin sekä yhteen Vongola ringiin ja hetken mielijohteesta KHR-keräilykortteihin. (En toki ole tykästynyt viimeksi mainittuun sarjaan, enen.)

Lopuksi voisin taas kirota ujouttani. En uskaltanut lähestyä ylihienoa kunniavierasta missään vaiheessa ja näytin varmaan siltä, että Kandamaisesti ignoorasin kaikki todella mukavat DGM-ihmiset, jotka tulivat sunnuntaina juttelemaan tai kommentoimaan. ;_; Ehkäpä joskus vielä otan itseäni niskasta kiinni ja uskaltaudun puhumaan ystävällisille ihmisille ja kivannäköisille cossaajille.

-SIRUUBAKAcon 2010Luonut: -SIRUUKeskiviikko 21.04.2010 18:39

Hii, nyt kun vihdoin keräsin itteni sohvalta, jaksoin omaltakin osalta kirjottaa bakacon raportin. :D Pukujen tekeminen meni aivan helkutin viimetippaan, vielä ku äiti halus et me siivotaan perjantaina.. -__-' Onneks kuitenki sain kaikki kasaan, eikä mitään jääny coniin lähtiessä. Aamulla heräsin aikasin, söin ja tein Supolle sen Dagger-hatun valmiiksi, pakkasin ja autoin muita. Sitten äkkiä vaatteet niskaan ja autoon. Autossa juoruiltiin, mä meikkasin Venlan ja sitten oltiinki jo Pieksämäellä. Bakaconissa meitä odotti valtaisa jono, josta tietenkin meikittömänä ym. kauheena olin hyyyvin iloinen. Sitten kun päästiin vihdoin sisään, kutsui vessa.. Jossa leikkasin kaks pertsaa, laitoin Venlan hiukset, bindattiin, meikkasin ym. sitten lähettiin kattoon (toiseen vessaan) missä jamassa muut on, jossa liimailin/ompelin ym. ja leikkasin vielä Suponki pertsan. Sitten vihdoin päästiin liikkeelle, jahka Venla ja Sanni kävi hakemassa mulle ja Janitalle ruokaa <3 Vaikka kylmät Heseranskikset on käestä, meni alas ku oli törkee nälkä. Sitten poseiltiin, käytiin myyntipöillä, tanssi- ym. peleillä, ja tutustuttiin aivan mahtaviin tyyppeihin <3 Sini myös bongattiin cossikisaan, joten siihenki hommaan tuli tutustuttua, ku piettiin Sinille seuraa ku se odotti vuoroaan.

Vihdoin sen jälkeen; ILTABILEET <3
Iltabileet oli kyllä tosi mahtavat, niitä oli niin parannettu viimevuoteen nähden, ja oli kiva ku jatku pitempään ku jakso ees valvoa. Oli myös tosi kiva että kahvila ja pelit oli auki koko iltabileiden ajan. ;> Oli tosi kivaa, vaikka mun ääni oli kunnon rommiviskikaljapedari, ku se meinas loppua ihan kokonaan. xD

Sitten ku yhen jälkeen saavuttiin lattiamajotukseen, huomattiin, et kappas, meille ei oo tilaa.. Mutta kiltit ja mukavat pitäjät sitten päästi meijät siihen kunnon private-tilaan nukkumaan, mikä oli tosi kiva, koska meitä oli seittemän, ei ikinä oltais päästy vierekkäin. Patjojen pumppaus oliki aika työlästä, joten tungettiin kaikki isolle patjalle xD muuten oli ihan mukavaa, paitsi nuha teki hallaa, ja meinasin pari kertaa hukkua räkään. Joo ja venttili oli jääny raolleen, joten nukuttiin aamulla melkein lattialla. Oli ihana, ku olin vessassa pesemässä hampaita ym., ja siitä seinän takaa lähti randomihmiset nukkumaan, ni ne käväs siellä mun luona ja sano; "Hyvää yötä!" ;___; Oli aika ihania <3

Aamulla meikkasin Venlan, tyhjäsin patjat ym. ja sitten oma meikki, bindit ja pertsan uudelleenstailaus, jonka jälkeen marssittiin conipaikalle tihkuräntäsateessa.. Hyi, ei kyllä sunnuntaina kelit helliny. Sunnuntaina käytiin karaokessa, FFFightissa, kaikkialla hihhuloimassa ja lopettajaisissa.Sini saikin kunniamaininnan Hahmouskollisuudesta, tarkkuudesta ja huolellisuudesta xD Voi sitä jesarin määrää..
Harmi kun kyyti oli myöhässä, nii oltiin maanvaivoina vänkäreille ku ootettiin siinä sisällä ;> Oli varmaan hauskaa mm. siinä vaiheessa, ku Suvi teki mulle Hitler-viikset vastapalvelukseks siitä, että sain läpsiä sitä ympäri naamaa nahkahanskoilla. ;D

Coni oli niin hauska, kiitos kaikille ihanille, mukaville ja kilteille ihmisille, jota Bakassa tavattiin, ja vähemmän kiitosta niille itsekeskeisille, ilkeille tai muuten vaan tahallaan mieltä pilaaville ihmisille Bakassa, teitä ei tarvita.

Kiitos matkaseuralle, luv juu gais <3 Parasta coniseuraa koskaan <3 Nyt sitten kuvia, mm. meijän cosseista, iltabileistä ja hitler-viiksistä.



Bakan jälkeen tulin kipeeks, joten en oo jaksanu tätä päivitystä tehä, mutta nyt vihdoin vaivauduin koneen ääreen tulemaan. Nyt koulua ym. seuraavaan coniin asti! <3

P.S. Make haluais Särkänniemeen meijän kanssa XD

P.P.S. Dear diary, musta ei oo jönglööraamaan

|[-windy-]|....No voihan kuva<3Luonut: |[-windy-]|Keskiviikko 21.04.2010 09:36

...... Kiitti Ewwu, kun taltioit tosi söpöjä ilmeitä 8''DD Miehisyys karisi heti roimalla kädellä ''D<//3 Muista ei puhutakkaan<3
muitta juttuja kun Vocaloidista


Ja sillei kaiki
noh tassa kuvioita nita kaiki mika maa ostin vocaloidista, se kamera on vaha huono mutta...

sorooho ! : OLuonut: soroTiistai 20.04.2010 18:41

joku cossas Etnaa.

...harmi ku en bongannu - oisin ottanu kuvan. : <
Oli Bakacon ja oli kivaa (vaikka vituttikin suurimman osan ajasta lauantaina ja oli ylisuuret kengät ja jalat tuli kipeiksi ja oli kylmä ja binding puristi kuten aina... ilman noita juttuja olisi ollut siis ihan huisin hienoa 8>/), kiitos kovasti kaikille seurasta~! Tykkään teistä hirveästi. ;v;

Lauantain aamupäivä oli jees, poledancingia liikennemerkin kanssa, pesistä sillä samaisella merkillä ja Nemsin veitsellä (joka haavoittui siinä), randomeita stalkkereita ja kaikkea muuta hienoa. Illemmalla photoshoot katkesi melkein siihen, että alkoi sataa ja piti mennä sisälle, mut kunhan saatiin siellä levättyä hetki ja vallattua käytävänpätkä homma jatkui vielä vähäsen. Lattialla möyrimistä ja Nemsiä olkapäällä, ah. <3 Tuli todistettua, etten olekaan ihan makarooni tai voimaton! Oli kyllä hienoa kannatella Nemsiä aina viimeiseen hetkeen asti, sitten kun oma kroppa alkoi täristä liikaa ja Izaya-kun meinasi luisua alas piti laskea se lattialle, venytellä ja ottaa uusiksi.

"Miusta tuntuu et miusta otettiin just kuva."

"Izaya hei, voisitko sä pyöriä tossa tolpan ympärillä vielä vähän et voisin ottaa videota?"

Ja sit toki se hieno kohtaus, kun kurkittiin auditorion ovelta jotain ohjelmaa pikkuisen, Nems ja mie, ja kun käännyttiin kohdattiin saman tien pari hassua ihmistä kameroidensa ja koiranpentusilmiensä kanssa.
"Voisitteko te vielä mennä tohon niin kuin olitte äsken?"

"Saanks mä ottaa teistä kuvan kun syötte nuudeleita?"
- ...En mie voi syödä näitä kun nää on kuumia. ;_;


Yö vietettiin ihmeen mukavasti autossa, en tiedä muista mut miulla oli ainakin hämmentävän mukavat oltavat. Kääriydyin takkeihin, paitoihin, makuupussiin ja peittoon ja nukuin katkoitta aamuun asti. Sit kyllä taas nauratti herätessä, kun coniporukkaa kävelee auton ohi ja oli niin hehkeä olo että uuh. Ei tullut edes paikat kipeiksi, whaat.

Sunnuntai oli taas tyypillinen jumituspäivä, kuten noilla conisunnuntailla vähän on ollut tapana. Sain kuitenkin perinteisen conijuoksupyrähdykseni, Auraa ei ollut saatavilla joten pingottiin Nemsin kanssa. Ja oon melko varma, että saan syyttää sitä miun illallisesta reisikivusta. >8< Sinä päivänä miulla ja Nemsillä oli muutenkin suurimmaksi osaksi vain toisemme, oli aika yksinäistä välillä. ENNEN LÄHTÖÄ SAATIIN ILMAISTA PULLAA. Ehkä parasta. <3

Selvittiin taas ajomatkasta hengissä ja päästiin perille Lappeenrantaan, auto purkautui kummallisen suosiolla enkä tietääkseni unohtanut mitään elintärkeää minnekään. Jee! Väsytti ihan homona ja nukuin varmaan sen 12-14 tuntia ja ryömin tänään kunnolla ylös vasta joskus vähän ennen iltakuutta, öööö. Nyt taas aika kypsä olo, voisin nukkua lisää.












|[-windy-]|Örörörör.Luonut: |[-windy-]|Maanantai 19.04.2010 20:34

Conin jälkeen sellainen tosi... Ihana fiilis. Haikailen taas conin perään, vain kuukausi ja ollaan sitten Kikussa, saa nähdä sitten taas, mitä sekoa keksitäänkään majoituksessa Darkin luona, kun sinne tulee niin hirveästi porukkaa 8''DD Toivon mukaan on hauskaa<3 Ja varmasti onkin<3

Oon ihan innoissani nyt kaikista cosseista jälleen. Ansemia tekisi mieli aloittaa, samoinkuin Luluakin. Kummatkin on semmoisia hirviöcosseja mulle, että stressaan pääni irti niiden kanssa, joten toivonmukaan saisin edes itteäni tyydyttävän lopputuloksen<//3

Coni meni miten meni, välillä itketti, välillä nauratti, mutta nyt on lähestulkoon kaikki ok. Tässä lepään yön yli ja mietin vakavasti päätäni vaivanneita asioita, miten tarttuisin ongelmiin, miten niistä selviäisin. Tällähetkellä kun kaikki näyttää mun silmissä niin epätoivoiselta ja turhalta, mutta ehkä kaikki valkenee taas, kunhan saan univelkoja hiukan pois ja asioita ajateltua. Tietäisi vähän, mihin suuntaan tässä pitäisi edetä.

Siihen nähden, että olen kamalan harmistunut, olen tosi hyvällä päällä myös. Conien muistelu tuo positiivisiä ajatuksia mieleen ja onneksi mulla on iso liutta kavereita, jotka lohduttaa mua ja neuvoo, miten mun pitäisi toimia, kun jäisin muuten jumittamaan paikoilleen.

Perheasiatkin kai selvennyt hieman, on se isäntä soitellut vähän väliä tänäänkin, mutta ehkä kestän. Baka on ohi ja kuitenkin suhteellisen positiivinen mieli sieltä jäi. Jos ei muuten niin AGeen riemukas heittäytyminen meidän syleilyyn cossikisan jälkeen ja ne kaikki ilmeet, eleet ja tuntemukset kaikkien ihmisten kesken oli niin... Niin... Luoja, voisin kuolla sen tunteen puolesta, se oli aivan ihanaa, me vaan kiljuttiin kaikki kuin mokomat teinit 8''D

Että näin. Jatketaan eteenpäin ja katsellaan. Kikussa näkee taas ihmisiä, sitäennen lohduttaudun Baka-muistoilla~~!
« Uudemmat -