IRC-Galleria

Tiedot

Luokittelu
Muut
Perustettu
20.11.2006
Koko
445 jäsentä
Tyttöjä: 190 (43 %)
Poikia: 255 (57 %)
Keski-ikä
22,5 vuotta
Otos: 303 jäsentä
Tyttöjen keski-ikä: 21,5 vuotta
Poikien keski-ikä: 23,1 vuotta
Valvojat
ikkaku, JeHutY, VonLexuza, ish1982, Quatermass, K1mpp4, Piaffi

Jäsenet (445)

spudsoffe`_LumiKUKASNYTNAURAAloverboy_PULU-Quatermass_Speechless_AapokanaChiyurioskluRiffeExcelyTalitinttiJerpppaVislami
« Uudemmat -

ShinjuZombiesssssLuonut: ShinjuTorstai 31.05.2012 09:01

Arska tässä taas moi.
Tuli käytyä Hesan 2012 Zombie Walkissa.
Ohella tuli kivoi kuvii ja maskeerauksia (taas vaihteeksi), lol.
Zombie Walkin ohella tuli kavereiden kans kuvattua yks lyhytelokuva, jossa maskeerasin & näyttelin. Valmistuu kesällä ja linkkiä tänne kyll laitan jne...

MUTTA tuli oltua / vilahdin yhdes random zombiewalk videossa, ja tyylillä 02:35
LINKKI:
http://vimeo.com/42469558

Hyvää tulevaa kesää jne.
Allaolevassa kuvassa: Markus Staaf, Hanna Staaf ja mie (Ari Savonen).
Maskeeraus / Make-up: Ari Savonen. 2012.

ArmandDead IslandLuonut: ArmandMaanantai 30.04.2012 04:10

Peli: Dead Island

Alusta: PC (saatavilla PS3, Xbox 360)

Tämä on kertomus siitä pahimmasta mahdollisesta kankkusesta mitä kuvitella voi. Pelihahmomme nimittäin herää railakkaan yön jäljiltä hotellihuoneessaan. Kaikki vaikuttaa jotenkin menneen yön aikana pieleen ja alun haahuilun jälkeen selviääkin mikä. Nimittäin hienosta Panoin paratiisisaaresta on tullut yhdessä yössä eläviä kuolleita kuhiseva helvetti. Alun juonirakenne sitten kadottaakin nopeasti punaisen lankansa vaikka yrittääkin väliin kertoa mitä saarella tapahtuu. No onneksi tässä tapauksessa juoni ei ole koko totuus. Pelin vahvuudet nimittäin löytyvät muilta osa-alueilta.

Alussa sinun on valittava oma hahmosi, tarjolla on poliisinaista, aasialaista ja afroamerikkailaista sellaista sekä kaksi äijänkörilästä. Toinen tyypeistä on valkoihoinen vapaapainija ja viimeisenä tulee se mielestäni mieleisin hahmo. Nimittäin Sam B, yhden räppihitin tehnyt ja hitin jälkeen surullisella tavalla flobannut mustaihoinen räppäri. Sam B myös hoitaa pelin nimikkobiisin komeasti pakettiin ja tuo kyseinen kappale ei olisi hullumpaa tavaraa tietynlaisen seurueen illanistujaisiin. Mikisi minä valitsin Samin, vaikka olenkin yleensä naishahmojen pelaaja johtuu siitä että Sam on pelin paras lähitaistelija ja rehellisesti sanottuna koen samaistuvani paremmin mustaan räppäriin kuin vapaapainivaan punaniskaan tai kyttiin, naisia tai ei. Hahmoista vielä sen verran että aasialainen taitaa erillaiset teräaseet, Sam B tylpät lyömäaseet, painiva punaniska heittoaseet ja musta naiskyttä ampuma-aseet. Heillä kaikilla on hieman erillainen kykypuu ja hahmonkehityksessä pitää tehdä ainakin yhden pelisession aikana ratkaisu että mitä kykyjen osa-aluetta painottaa enemmän, vai tekeekä sellaisen tasaisentappavan hahmon. Tosin jos todella pidät pelistä voit ottaa samalla hahmolla uusintakierroksen. Uusintakierrokseen säilyy hahmon levelli, kyvyt ja kamat. Muuten tarina on sama eikä se ainakaan minua innostanut kuin kokeilemaan. Jos pelin muut osa-alueet olisivat paremmassa kuosissa olisin ehkä voinut pelata sen toisenkin kierroksen...

Dead Island on periaatteessa eräänlainen kevyt hiekkaalaatikkoroolipeli kuvankauniilla Panoin saarella. Kauhua ja jännitystä pelissä ei paljoakaan nähdä vaikka se luokin ristiriitaisen tunnelman tuntemastani aurinkoisesta paratiisista joka on muuttunut tappavaksi helvetiksi. Ehkä näitä kauhuntuntemuksia verottaa se että peli on lähes koko ajan auringonpaisteisessa ulkoilmasa, muutamia sisätilakohtauksia lukuunottamatta. Alussa olinkin suorastaan ihastuksissani mahtavaan Sam B:eehen ja hänen taistelutaitoihinsa, hienoihin maisemiin ja kerrankin aidolta tuntuvaan zombie-ebidemiaan vaikka ei nähdäkkään Left4deadin kaltaista väenpaljoutta. Hyvät jutut kumminkin muuttuvat loppua kohden puuduttavaksi puurtamiseksi ja muutamaan otteeseen olin jo luopua leikistä, mutta sain aina jostakin voimaa jatkaa loppuun saakka.

Hahmonkehityksen lisäksi myös aseet ja zombikombit skaalautuvat hahmon kehityksen myötä kovemmiksi kamoiksi. Aseita voi myös duunata sinne tänne ripoteltuissa ruuvipenkeissä. Eläviltä kuolleilta anastetun rahan voi tuhlata joko kauppiaille tai ruuvipenkeille aseita korjaillessa ja parannellessa. Siinä vasta onkin kummallinen aivopieru, mihin helvettiin ruuvipenkki tarvii tuhansia dollareita rahaa???

Alussa Samilla on on vain vasaraa ja aironpätkää zombintorjuntaa silmällä pitäen, mutta loppua kohti mukaan tarttuu myös muille hahmoille tyypillimpiä aseita kuten katanaa ja monenlaista tuliuikkua. Tietyissä kohdissa onkin lähes pakollista niittää porukkaa tuliaseilla, lähinnä kohtauksissa joissa ollaan ihmisvastuksen kanssa tekemisissä. Onkin hassua että miksi jotku käyttäytyvät zombiongelmankin keskellä elävää porukkaa vastaan noin typerästi. Vitutti ampua ihmisiä, kun niitä raatojakin olisi ollut vaikka muille jakaa. Peli olikin muuten yksi väkivaltaisimmista tapauksista pitkään aikaan ja Panoin rannat, viidakot ja kaupungin kadut kylpivät verestä kun Sam vähän räppäs pesismailalla Zombikombieiden päitä.

Pelasin pelin yksinpelinä vaikka tämä on tehty nimenomaan co-oppaamista silmälläpitäen ja luulen että kaverin kanssa pelatessa tämä olisi vähemmän puuduttava kokemus. Onkin hiukan jännää että nykypeleissä toi yksinpeluupuoli kärsii näiden uusien muotisuuntausten vuoksi. Kaikilla vain ei ole sitä peliseuraa alati tarjolla ja netistä satunnaisotannalla löydettävä peliseura monesti on aika tavalla sieltä huonoimmasta päästä.

Pelin ääniraita on hyvä ja ei sorru liikaan meluun kuten monesti kauhupeleissä. Graafinen anti on karkkia silmille vaikka väliin huomasinkin teknistä huojuntaa. Hiekkalaatikkopelit ovat aina mieleeni vaikka pelissä onkin alueet jaoteltu vähintäänkin mielivaltaisiin sektoreihin. Ääninäytteliät vaikuttavat ammattitaitoisilta ja luovat paikoitellen pelottavan uskottavan immersion oikeista henkilöistä. Peli on kyllä hyvä mutta ei ehkä ihan kärkeä 2011 vuoden liiankin hyvään pelitarjontaan. Jonain heikompana pelivuonna tämä olisi voinut olla jopa ykköspeli. Jotenkin tuntuu hassulla tavalla siltä että pelasin parasta peliä ikinä kunnes aina jokin kämmi veti maton jalkojeni alta. Todellakin ristiriitaisia tunteita herättävä teos.

Tästä on vähan vaikea keksiä erikseen niitä huonompia puolia. Peli on vähän kumma tapaus siinä mielessä että sen paras anti antaakin jossakin vaiheessa nurkan takaa turpaan ja kunnolla. Tälläkin hetkellä minusta tuntuu siltä että haluaisin jatkaa pelailua joko Sam B:eellä tai tosientyyppisellä hahmolla, mutta tiedän että kyllästyisin kumminkin uusintaottelunkin aikana. Ehkä pitää odottaa jokunen kuukausi ja jatkaa seikkailua sen jälkeen. No Selkeästi huonoimmat puolet pelissä ovat käsittämätön juoni, Ehkä yksi huonoimmista autolla ajeluista ikinä ja puuduttava samojen juttujen toisto.

Arvosana:
8. Haluaisin antaa korkeammat pisteet mutta en voi muita 2011 vuoden pelejä pitäessäni verrokkeina. (asteikolla 1-10)

Yhteenveto:
Hieno roolipelielementtejä sisältävä hiekkalaatikkozombeilu aurinkoisissa maisemissa. Kannattaa ottaa kaveri mukaan tälle seikkailulle.

Arvosteluni perustuu omaan mielipiteeseen ja yli kahdenkymmenen vuoden pelikokemukseen.

Armand
Peli: Stubbs The Zombie: Rebel Without A Pulse.

Alusta: PC.

Laitevaatimus: Miksiköhön minä muka jotain tällaisia laitevaatimuksia ja testikoneita muka kirjoittelen. Eikö periaatteessa Peli, genre, alusta ja vuosiluku kerro enemmän.

Testikone: Josko jättäisin kokonaan nämä pois?

Hulluuden lähteestä nauttinut tekijätiimi on väsännyt hiukan erillaisen rymistelyn. Tyylipisteet kyllä kerätään kympin arvosta kotiin. 50-luvulle sijoittuva rinnakkaistodellisuus ja rakeiselta vanhalta elokuvalta näyttävä grafiikka luovat mukavan tuoretta tunnelmaa. Puhumattakaan aikakauden kevytrokin klassikoista joita pyörii ajoittain taustamusiikkina. Pelin zombiteema on perin iloinen tapaus verrattuna Romeron elokuviin ja muihin kuuluisiin kuolleiden nousuihin. Pelihahmo itsessään on rujo taideteos jota ei herkkävatsainen välttämättä siedä. kalmoystävämme nimittäin osaa irrottaa itseltään pään ja vaikka käden erikoisiskuja varten. Kaveri pystyyy myös heittelemään vatsansa sisältöä kuten kranaatteja ihmisten päälle. Varaosia saadaan sitten järsimällä viattomia.

Stubbs The Zombie - Rebel Without A Pulse ei ala parhaalla mahdollisella tavalla. Alkututoriaali jotenkin holahtaa ohi korvien ja juoni ikäänkuin käynnistyy myöhemmin. Eikä se loppujenlopuksi ole hullumpi näin pähkähulluun peliin. Tosin juonta kuljetetaan huumorin voimalla eikä ne vitsit oikein kolahtaneet, lukuunottamatta yleisen häiriintynyttä virettä joka sai väliin virnistelemään. Sanottakoon vielä että kyseessä on perin omituinen rakkaustarina joka olisi hämmentävä myös romaanina tai elokuvana.

Tällä kertaa pelaajan ei tarvitse pelätä nurkan takaa esiin rynnistävää kalmoa. Sensijaan pelaaja itse on kalmo, hiukan tavallista rivizompia viisaampi aivoimuri. Pelissä hyökätään kaupunkilaisten kimppuun ja silmittömän tappamisen ja aivojen syönnin jälkeen he heräävät lajitovereinasi uudelleen henkiin. Heränneet kalmot käyvät sitten yhdessätuumin auttamaan kylmää sankariamme. Nämä myös tottelevat yksinkartaisia käskyjä eli vihellyksellä ne tulevat luoksesi ja tuuppaamalla liikkuvat haluttuun suuntaan.

Suurin osa peliajasta kuluu kaupungin kaduilla ja rakennuksissa mutta välissä piipahdetaan joksikin aikaa maaseudulle. Suoraviivaiselle menolle ei ole isompia esteitä ja muutaman kerran kuoleman korjatessa sai huomata vain itse olevansa typerys. Jos vain malttaa niin kyllä kaikesta selviää ja pelin pelaa varmasti yhdessä illassa. Itse pelaaminen on suoraviivaista hakkaa päälle etenemistä ja väliin tuntuikin että miksi on näin hieno idea pilattu liian yksinkertaisella toteutuksella. Väliin kaavaa rikotaan täysin irrationaalisella tanssiosuudella kääpiökokoisen poliisipäällikön kanssa. Sen ilmeisesti pitäisi naurattaa mutta taisipa olla koko pelin huonoin osuus ja lähinnä vitutti kun oli niin perkeleen vaikeaselkoinen napinrämpytysreaktiotesti.

Yhteenvetona voisi sanoa että peli on mielenkiintoinen ja antaa jonkinlaisen käsityksen kalmona pyörimisestä huumorin keinoin ja väkivaltaa säästelemättä. Mutta aiheesta olisi voitu saada enemmän irti. Nuoret vihaiset miehet kuten galleriasta tuttu Sove, voisivat kokeilla peliä terapiana ja yhteiskunnan rakenteita uudistavana kokemuksena.

Hyvää:
Hieno peliympäristö ja 50 luku toimivat.
Musiikit.
Kalmona pyöriminen on hauska uus perspektiivi asioiden kulkuun.
Pyrkii tuhoamaan vallitsevan yhteiskunnan.

Huonoa:
Tanssikohtaus.
Hukattu potentiaali.
Liian lyhkäinen, mutta vähän sisältönsä vuoksi en olisi sinua pitempään jaksanu.

Yleisarvosana:
8 (asteikolla 1-10)

Yhteenveto:
Hieno kuvaus Zombien silmin, eli pure lyö ja herätä lajisi henkiin taistelussa ihmisyyttä vastaan.

Kirjoittamani arvostelu perustuu omaan mielipiteeseeni, ja yli kahdenkymmenen vuoden pelikokemukseen.

Armand

SeriousKyllästyttävääLuonut: SeriousMaanantai 31.10.2011 16:53

Oonko ainut joka on turhautunu tähän zombie-villitykseen? Niitä tungetaan joka paikkaan, elokuviin, sarjoihin, tatuointeihin, youtube-videoihin, peleihin yms.
Onhan ne keksitty jo joskus 80-luvulla, mutta nyt ne vasta on tullu kunnolla muotiin. Monikohan esitti halloweenina (joka ei suomeen edes kuulu imo.) zombieta? En halua edes kuvitella.

|nferno---Luonut: |nfernoTorstai 27.10.2011 18:24

Oletteko ikinä huomanneet eläviä kuolleita keskuudessanne? Ne vaanivat jokaisen luokkahuoneen perällä ja erityisesti kulkuväylät, kuten ovensuut ovat niiden mieleen. Ne eivät ole verenhimoisia, ennemminkin lauhkeita - kuin lampaat.
Mutta mistä nämä zombiet tulevat? Kuka niitä luo? Väitän, miltei uskon todeksi että nämä surkeat luontokappaleet ovat kuolleet jo äiteinsä kohduissa, mutta paha on astunut heidän veteliin kehoihinsa, käyttääkseen niitä julmiin tarkoitusperiinsä.
Nämä epäkuolleet eivät malta pysyä haudoissaan, saati omissa oloissaan. Ne matelevat, laahustavat, konttaavat tai raahustavat luoksenne silloin kun olette heikoillanne. Pahaa aavistamatta nostat katseesi ja näet tämän surkimuksen takapuolen, hyllyvän vatsan tahi kuolaa valuvan suupielen. Nämä elävät kuolleet aiheuttavat tietämättään sekä oksennusreaktioita että sydänvaivoja.
Mutta miten tunnistat zombien tuttavapiirissäsi? Se on helppoa. Zombilla on aina huono ryhti. Huonoryhtisyys aiheuttaisi elävillä ihmisillä jatkuvia selkäkipuja, mahdollisesti myös päänsärkyä. Zombeilla ei ole inhimillisiä tunteita, kuten kipuaistia, eivätkä näin ollen huomaa etovaa ulkoasuaan.
Elävät kuolleet eivät myöskään ole verbaalisesti lahjakkaita. Ne eivät puhu paljon, johtuen luultavasti aivojen kärsimistä neurologisista vaurioista. Zombien sanavarasto voi kyllä olla laaja, riippuen zombien saamasta koulutuksesta, mutta useimmiten puhe takeltelee änkytyksen ja turhan toiston rajamailla.
Modernit zombiet jaetaan erinäisiin ryhmiin. Klassinen esimerkki elävistä kuolleista ovat niin kutsutut hitaat zombiet. Ne nimensä mukaisesti kulkevat hitaasti ja ovat näin ollen reippaampien ihmisten tiellä. Niiden katsekin on laiska ja zombille on mitä mieluisin kokemus vain nysvätä jossakin näkyvällä paikalla.
Nopeat zombit tai ns. juoksuzombiet ovat kultille se uudempi tuttavuus. Nämä poloiset ovat nopeita ja saavat sinut kyllä kiinni. Juoksuzombiet ovatkin usein nälkiintyneitä tai äärimmäisen yliaktiivisia, minkä vuoksi ne ovat erittäin vaarallisia - mikä olisikaan kauheampaa kuin joutua syödyksi örisevän epäkuolleen toimesta? Nykypäivänä nopeat zombit toisaalta lukitaan jo varhaislapsuudesta lähtien ensin erityisluokille ja muutaman vuoden kuluttua erinäisiin kasvatuslaitoksiin. Voi raasuja.
Mutta mitä yhteiskunta, tämä pahoinvoiva hyvinvointivaltio voi tehdä auttaakseensa näitä hylkiöitä? Suomen elävillä kuolleilla on täysin samat oikeudet kuin elävilläkin Hangosta Utsjokeen, mutta niillä on myös jotain enemmän. Ne jäävät paitsi siitä surusta, että he tietäisivät olevansa vajavaisia. He voivat olla onnellisia jyrsiessään kasvisruokaa tai legopalikoita. Kuka muu siihen pystyisi?
Tuli tosiaan viime lauantaina eli 20.8.2011 oltua Tampereen Zombie Walkissa.
JA oli kyll hauskaa ^^

Saatiin kivoi kuvii + videoo ja (zombie) maskeerauksia ja niistä onki nyh tääll kuvii jne...
Harmi etten kerinnyh saada parempii tarvikkeita ja hiuka enemmä aikaa.
Noh, oli hyvää harjoitusta, pitää enne Halloweenii saada kunno tarvikkeet, tai ainaki yrittää, lol

Tässä videoo / linkki tän vuotiseen TRE Zombie Walkkiin -->
http://www.youtube.com/watch?v=pk5SWYTgTy8

HUOM: Video ei ole mun / mun kuvaama.
Mutta siell on Ari + kamut joille tein maskit, aika alussa, kaikki tais liikkua kuvan vasemmas reunas, kattoo jos spottaa :D

Että sillai, oli kivaa, innoll oottaen seuraavaa vastaavanlaista tapahtumaa josta saa kivoi kuvii / videoo + saa tehä HC-maskit.
Ei muuta ku harjoittelee.

Hyvää alkavaa syksyä.
T: Arska
P.S. KIITOS KUVISTA MIKKO HUOTARI ^^

Jujuka~o*o*o~Luonut: JujukaTorstai 28.07.2011 01:09

http://www.2011halloweenzombieevent.com/

joku niin mahtava idea, toteutuiski D:

Sorinnäin taas unta zombeista :DLuonut: SorinTiistai 19.07.2011 18:28

Tää uni sijottu kokonaisuudessaan syväojalle. Eka mä vaan hengailin jossai mun lapsuuden parhaan kaverin luona. Oli kiva ku tultiin juttuun vieläki :) Sit meil oli faijal koira ja ruskee lemmikki karhu :D se on niiiin söpö mut vitsi se oli iso xD se oli meiä keittiönlattial hengailemas. Ne jotka tietää ni tietää et siel syviksel faijan talo on semmosen ison mäen laella ja se tie joka sinne johtaa on sellanen jyrkkä mäki. Oltiin siel alhaal kattelemas jotai ku huomattiin et sielt alkaa tulla zombeja. Juostiin ylös ja valmistauduttiin. Oltiinki varauduttu jo et näin kävis. Mä nappasin siitä ulkorakennukselta kiväärin ja aloin odottaa et niit tulis. Sit huomattiin et hitto ku siel alhaalla olevat valot oli jääny sytyttämättä, pimeessä ois vaikeempi osuu ku ulkona oliki jo pimeetä. Se valokatkasija oli mäen puolvälis ja iskä lähti laittaa sitä päälle. Mä jäin suojaamaan. Siin oli sellanen dobermanni zombi jota ammuin kahesti kiväärillä päähän. Mut siltikää se ei kuollu ni lopult tyhjensin käsiaseen lippaan siihen.

Vetäydyttiin kuitenki sit sisälle ja jäätiin odottamaan. Sit ku zombit alko hakkaa ovii ja ikkunoit ni koitettiin äkkii vetää sellaset kalterit niiden eteen. En tajuu miks ei oltu tehty sitä aiemmin ja miks osa jengist oli viel ulkona. Ne zombit pääski sit sisälle ja ne kiipes niide porttien yli. Meiän koirat oli kans muuttunu zombeiks mut onneks meiän lemmikki karhu puolusti meitä. Selvittiinki sit mut se karhu oli haavottu ja makas surkeena maassa. Ja mä tiesin et mun täytys nyt lopettaa se vaik se oli pelastanu mun hengen... :/

Wyckedday 09| mitä mietitLuonut: WyckedTorstai 14.07.2011 13:55

Strange_dream_world__by_darrenshan_fan.png

Tää kuva siis saa symboloida niitä helvetin outoja unia, mitä näin taas vaihteeksi viime yönä - tai oikeastaan tän aamun ja päivän puolella koska en saanut nukuttua yöllä ja heräsinkin vasta jotain n. tunti sitten outouksista, jotka sitten olivatkin unta eivätkä ONNEKSI totta, vaikka siltä tuntuivat.

En taaskaan muista puoliakaan kaikesta siitä hulluudesta mistä mun unet oli tehty, mutta jossakin vaiheessa mä ainakin tapoin zombia meidän suihkussa!? o_O Mulla oli sellanen sähkökäyttönen hiton kinkkuveitsi niinkun Tim Currylla Rocky Horror Picture Showssa siinä kohtauksessa missä ne syö sitä äijää päivällispöydässä, ja sillä sitä zombia sit yritin nirhata.

Sitten juoksentelin pitkin Porin katuja karkuun jotain sukulaisia, suunnittelin rivitalon ostoa, ja jossain vaiheessa Foo Fightersin jannut Dave ja Taylor ja Led Zeppelininkin kundit nuoruutensa voimassa tuli mun uneen, mutta en muista mitä tekemään. (Tosin ottaen huomioon minkälaisia ficcejä olen lukenut niihin kaikkiin liittyen viime aikoina niin se kyllä lienee parempikin.)


day 10| mitä tällä hetkellä odotat
day 11| viimeisin herkku jonka söit
day 12| kappale jonka viimeksi kuuntelit
day 13| lempi vaate/asuste
day 14| tämän hetkinen sää
day 15| viimeisin auton väri jonka näit
day 16| tunne tilasi
day 17| mitä eniten inhoat maailmassa
day 18| mikä on viimeisin kieli jonka aloitit
day 19| asia jonka viimeksi unohdit
day 20| päivittäinen rituaali
day 21| maa jossa haluaisit asua
day 22| viimeisin katsomasi elokuva
day 23| mitä ulkonäössäsi on eniten kehuttu
day 24| mitä harrastat/aiot harrastaa
day 25| jokin mitä kammoat
day 26| joku jota ihailet
day 27| ensimmäinen kuva googlesta sukunimestäsi
day 28| toive ammattisi
day 29| huonoin näkemäsi elokuva
« Uudemmat -